sobota, 27 października 2012

Historia


Pierwsze wzmianki historyczne o tej miejscowości pochodzą z XIII wieku, w tym czasie tereny te były zasiedlone niemieckimi kolonistami. W XIV wieku miejscowość ta przeszła w ręce krzyżackie i podlegały wójtowi tczewskiemu, który rezydował na zamku w Sobowidzu. W czasie wojny trzynastoletniej wieś została zniszczona. W II połowie XV wieku Gołębiewo Średnie zostało włączone w granice Prus Królewskich. W latach 60-tych XVI wieku Gołębiewo należało do rodziny Gołębiewskich, następnie właścicielami tego majątku byli Piesińscy, a później Beymanowie. Z biegiem lat właściciele majątku Gołebiewo Średnie zmieniali się. Po I rozbiorze Polski wieś ta włączona została w granice państwa pruskiego.

W 1920 roku miejscowość ta weszła w skład Wolnego Miasta Gdańska. Na mocy podpisanego w Wersalu 28 czerwca 1919 r. Traktatu Pokojowego zostało utworzone Wolne Miasto Gdańsk. Traktat w art. 100 określał kształt granicy Wolnego Miasta. Granica została podzielona na sekcje, oznaczone literami od A do G. Na granicy zostały ustawione granitowe słupy graniczne z napisem: "Traite de Versailles / 28 Juin 1919", dużymi literami F.D. od strony Wolnego Miasta, D. od strony Niemiec i P. od strony Polski. Słupy oznaczone były literą sekcji i kolejnym numerem.Sekcja D przebiegała od punktu między Bożym Polem a Postelau, przez punkt Gołębiewo Średnie / Mittel Golmkau, między Dalwinem, a Sobbowitz, między Miłobądzem, a Kohlin, przez Łąki Tczewskie (Wiesenau) do Wisły (Weichsel).Odcinek ten liczył ponad 30 km, ustawiono na nim 170 słupów oznaczonych od D001 do D170.



Przejście graniczne Polska-Wolne Miasto Gdańsk w Gołębiewie Śr.

Po II wojnie światowej majątek został przejęty przez Rosjan. Od 1945 roku majątek użytkowany był przez Urząd Bezpieczeństwa, a następnie stanowił filię więzienia starogardzkiego. W 1954 roku majątek przejął PGR Sobowidz, a w budynkach dworskich powstały biura gospodarstwa oraz mieszkania pracownicze. Obecnie gospodarstwo rolne znajduje się w rękach prywatnych. Gołębiewo Średnie tak jak pobliskie miejscowości ma charakter rolniczy,obecnie zamieszkuje w niej prawie 300 mieszkańców.

GOŁĘBIEWO ŚREDNIE (P)RUSKA GÓRA

Dzisiaj tym, którzy rozglądają się podczas jazdy samochodem już się nie rzuca w oczy, więcej, nawet jeśli wiedzą gdzie patrzeć, nie dojrzą nic. Jeszcze w latach sześćdziesiątych jaśniała z daleka bryła rumowiska, biała na tle ciemnego lasu, z szerokim przedpolem ciągnącym się niemal do drogi.

Ale to było zanim wyprostowano asfaltowe zakola szosy, i tak jak nieuregulowane w XIX wieku rzeki, nie miała ona jeszcze swoich oderwanych od głównego nurtu płowiejących i zarastających zakrętów a przecież także wtedy ta pamięć musiała dotyczyć czegoś bardzo dawnego i z innej epoki, z czasów gdy Rosjanie po raz drugi, po wojnach północnych, pojawili się na Pomorzu zostawiając na pamiątkę nazwy kilku wsi i dając trwałe imię Kociewiu.
Na tablicach odczytano inskrypcje. DEN HIER RUHENDEN KRIEGERN ZUM EHRENDEN GEDACHTNIS EIN DENKMAL DER PREUSSISCH-RUSSISCHEN WAFFENBRUDERSZAFT 1813-1814 ВЪ ПАМЯТЬ РУССКО ПРУССКОГО Р… СОЮЗА 1813-1814 ….KRIEGERVEREIN… co w tłumaczeniu Spoczywającym tu żołnierzom Aby o nich zaszczytnie pamiętano Pomnik prusko-rosyjskiego braterstwa broni 1813-1814.
Więc jednak grób i cmentarz. W aktach sztabu generalnego wojsk rosyjskich z 1813r. można znaleźć notatkę o szpitalu (lazarecie)w Golmkau[Gołębiewie] był przeznaczony dla oddziałów rosyjskich i przy kolejnym połączeniu się z pruskim batalionem obrony terytorialnej[Landwehrbataillone] z Gdańska (czerwiec 1813) został ponownie rozwiązany. Ponieważ napotkane w czerwcu 1813 pruskie bataliony obrony terytorialnej wtedy już miesiącami będąc pod Gdańskiem były oddzielone od rosyjskich pułków, można założyć, że masowe groby Rosjan i Prusaków były odrębne… Zatem wszystkie fakty przemawiają zgodnie za tym, że w tak zwanym „Lasku Rosyjskim” w Golmkau zostali pochowani rosyjscy żołnierze alianckiej armii oblężeniowej z 1813r.

A na tym zdjęciu co zostało w latach 70, XX wieku

        W Gołębiewie Średnim z okresu przedwojennego zostały następujące rodziny: 
Tesler, Makurat Leon, Szwendowscy. Po wojnie osiedliły się następujące rodziny: Klejny, Bela, Drobniewscy, Jurkin (Rosjanin), Podwojewscy, Król, Stawarek, Loda, Peplińscy, Szczypiorowscy, Kantak. Przed wojną w pałacu, który mieścił się w Gołębiewie Średnim mieszkał właściciel okolicznej ziemi (Niemiec). Zaraz po wojnie pałac zajęli Rosjanie, którzy utworzyli tam więzienie. Strażnikiem był tam właściwie każdy, dorosły mężczyzna z wioski. Po trzech latach Rosjanie się wynieśli i w majątku powstał PGR, który należał do kombinatu w Rusocinie. Pierwszym jego szefem był pan Adamowicz, a ostatnim pan Piotr Fierek. W PGR-rze hodowano około 100 krów, 24 konie i uprawiano zboże na około 300 hektarach ziemi. Zaraz po wojnie w PGR-rze pracowali więźniowie, a później także mieszkańcy. Około 1960 roku powstał sklep GS-u, który prowadziła Maria Turzyńska (z domu Szwendowska). W okresie powojennym w pałacu był też klub i świetlica, do której bardzo często przyjeżdżało kino, a później postawiono też telewizor. Nie obyło się też bez cotygodniowych potańcówek, na których pięknie na harmonii, przygrywał Jan Tysler.


                           


                             




2 komentarze: